Mistrz o „The Last Ship”

Przez prawie trzy lata, pracowałem nad musicalem  The Last Ship.
Inspiracją dla niego wynikła z mojego albumu z The Soul Cages, który wydałem  w 1990 roku, i który przedstawiał krajobraz z mojego rodzinnego miasta, Wallsend w północno-wschodniej Anglii.

Moje wczesne wspomnienia są ze stoczni Hunters Swan na końcu ulicy, gdzie powstały jedne z największych statków, jakie kiedykolwiek zbudowano na świecie. Obecność statków, górujących nad dachami domów szeregowych w których żyliśmy, stanowiły bardzo silną symbolikę dla mnie. Widziałem tysiące ludzi idących naszą ulicą codziennie  do pracy na tych potężnych statkach. Mój pra-pra-dziadek był żeglarzem kapitanem, jeden z moich dziadków był pilotem na Morzu Północnym a mój ojciec służył swego czasu jako inżynier. Więc moja rodzina przez pokolenia zawsze połączona była z morzem.

Ostatecznie kryzys gospodarczy i brak zamówień na nowe statki doprowadziły do zamknięcia stoczni w Wallsend. Pisząc album The Soul Cages,  myślałem nad  śmiercią mojego ojca, która zbiegła się  z upadkiem stoczni, nad tym gdzie się urodził  i wychował. Myślałem nad tym  jak nad metaforą śmiertelności. Użyłem tego materiału jako punktu wyjścia, zacząłem się zastanawiać, czy jest to historia do opowiedzenia, z postaciami i fabułą, w zestawieniu z surrealistycznym otoczeniem przemysłowym mojego rodzinnego miasta.

Zanim zacząłem pisać dla tego projektu, nie napisałem niczego przez około osiem lat. Straciłem chęć do tworzenia – pęd, który napędzał większość mojego życia. Ale gdy zdecydowałem się włączyć  wspomnienia z dzieciństwa w narracji, i zacząłem myśleć o pisaniu dla innych ludzi – pisaniu z innych punktów widzenia, oprócz mojego własnego – pieśni przyszły bardzo szybko.  Naprawdę czułem, po raz pierwszy od długiego czasu, że jestem wolny, aby opowiedzieć, co było dla mnie ważne. Za każdym razem kiedy siadałem do pisania, utwory po prostu przelewały się na papier.

Co zrobić z 25, 30 piosenkami? Nie można używać ich wszystkich w muzycznej produkcji teatralnej – nie jest to potrzebne. Myślę, że jeśli te utwory nie miałby życia poza sztuką, to czułbym się źle z tym. To, co chciałem zrobić, to zrobić album  z tych piosenek.

Spektakl The Last Ship  zadebiutuje na Broadwayu w 2014 r., i mam nadzieję, że ludzie uznają ten materiał za ciekawy, jako dokument procesu twórczego, a nie gotowego produktu. Album może zaistnieć samodzielnie, niezależnie od teatru i że ludzie poczują tą ideę która zakiełkowała do napisania go.

Album, The Last Ship, zostanie wydany przez Cherrytree / Interscope / A & M Records w dniu 24 września 2013 r.

Permalink do tego artykułu: http://www.sting-nls.com/mistrz-o-the-last-ship/

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress